Panowie na jogę

Siłownia, Piwko, Kumple… a może Joga?
/znaleziono na: http://www.portalyogi.pl/blog/joga-dla-mezczyzn//


W naszym kręgu kulturowym joga na pewno nie jawi się jako aktywność iście męska. A jednak mężczyźni, jeszcze nieśmiało i często za namową ćwiczących już żon, wchodzą na matę a tam… okazuje się, że wcale nie jest łatwo.
A co więcej, okazuje się, że joga to nie tylko medytacja w pozycji kwiatu lotosu. Ciało mężczyzny, choć często wyrzeźbione na siłowni, musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. I to na płaszczyźnie czysto fizycznej. A jakież jest zdziwienie panów, kiedy znajdują się na macie obok drobnej postury kobiety, która bez problemu wykonuje asany wymagającej dużej siły i wytrzymałości.

Czy wiecie, że niegdyś praktykowanie jogi należało głównie do płci męskiej? I że z myślą właśnie o mężczyznach zaprojektowano tę formę rozwoju ciała i duszy? Joga jest dla każdego, w tym także dla Was! Przecież problemy zdrowotne nie dotykają tylko kobiet, a przypadłości wieku dojrzałego dotyczą również Was (choć często nie chcecie dopuszczać tego do swoich myśli!).

Poniżej przedstawiamy Wam kilka reason to believe, czyli powody, dla których powinniście zacząć ćwiczyć jogę już dziś.

1. Joga w połączeniu z innymi sportami daje lepsze efekty.
Sztywność w biodrach, ścięgnach podkolanowych i ramionach to przypadłość szczególnie mężczyzn. Uciekają oni w zajęcia czysto siłowe, gdzie pomijana jest praca nad uelastycznieniem ciała, a to właśnie zapobiega kontuzjom. Dlatego joga oprócz wzmacniania ciała, rozciąga je i uelastycznia, co w połączeniu z praktyką innych sportów daje lepsze efekty i zapobiega kontuzjom.

2. Antidotum dla zabieganych i zestresowanych.

Siedzący tryb życia może być dla ciała mężczyzny przyczyną wielu dolegliwości, takich jak bóle w okolicy lędźwiowej, bóle kręgosłupa i dolnych pleców. Panowie, nie bójcie oderwać się od komputerów oraz wyjść zza kółka! Nawet jeśli nie odczuwacie jeszcze skutków siedzącego trybu życia, ćwiczcie profilaktycznie, by w późniejszym czasie z zadowoleniem stwierdzić, że „życie zaczyna się po 40stce”!

3. NIE dla prostaty.

Mężczyźni wchodzący w swoje drugie półwiecze zaczynają borykać się z problemem rozrostu gruczołu prostaty, co wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie i pożycie seksualne. Joga, poprawiając przepływ krwi i zmniejszając napięcie w mięśniach krocza, pomaga w chorobach prostaty. Dlatego nie bez przyczyny temat „Seks i joga” wychodzi na światło dzienne podczas wielu dyskusji!

4. Serce jak dzwon.
Niewłaściwa dieta i stresujący tryb życia, związany z karierą zawodową i obowiązkiem utrzymania rodziny, u wielu mężczyzn powoduje dolegliwości na tle nerwowym i problemy z sercem. Joga pozwala przywrócić głęboki oddech, wzmacnia serce, obniża ciśnienie we krwi, poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko zawałów. Mężczyzno, weź więc sprawy w swoje ręce!