Metoda IYENGARA 

Metoda jogi Iyengara obejmuje ponad 200 pozycji - asan (a do każdej jest kilka-kilkanaście wariantów) i oparta jest na świadomości w działaniu.

  • Charakteryzuje się dokładnością, gdyż wyrównywanie symetrii w ciele jest rzeczą podstawową i najważniejszą. Symetryczna praca przywraca równowagę statyczną pozwalając odciążyć narząd ruchu, a w szczególności kręgosłup.
  • Cechuje się dbałością o szczegóły i precyzją ruchu, dzięki czemu można docierać do miejsc w ciele, które stanowią początek powstawania dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchowych. Każda część ciała musi wykonać ściśle określoną pracę, by efekty były jak najlepsze. Nie ćwiczy się tak, jak pozwala ciało, gdyż byłoby to tylko pogłębianie istniejących ograniczeń i nieprawidłowości. Joga jest procesem odkrywania siebie - poznawaniem swoich możliwości, ograniczeń i pracą nad nimi. 
  • Ważna jest sekwencja asan - kolejność następujących po sobie pozycji. Właściwa kolejność ćwiczeń podczas sesji pozwala na osiągnięcie maksymalnych korzyści. Dzięki odpowiednio dobranej sekwencji asan możemy sięgnąć w głąb warstw skóry, mięśni i kości ciała i odczuć kontakt z jego warstwą energetyczną na poziomie komórek. Niesie to za sobą rozwój umysłu. 
  • Systematyczność w praktyce pozwala na ciągły rozwój i przynosi najlepsze efekty. Powtarzalność i stopniowość pozwala na odtworzenie naturalnej ruchomości w stawach, przywrócenie prawidłowego napięcia, długości i elastyczności wiązadeł i mięśni. Zaangażowanie ma ogromny wpływ na szybkość i jakość zmian, pokonywanie ograniczeń i wybieganie poza szczyt swoich możliwości. 
  • Iyengar opracował specjalne przyrządy wspomagające ćwiczenia, aby pozycje były stabilniejsze, dokładniejsze i dostosowane do możliwości osób praktykujących. Tak więc, praktykując wg metody Iyengara wykorzystuje się różne pomoce: maty, paski, klocki, krzesła, liny, drabinki, koce, przepaski, boxy, itd.

Z wyżej wymienionych względów bardzo ważne jest, by praktykować jogę pod okiem nauczyciela, a ponadto zajęcia mają kameralny charakter. Przy małej liczebności osób na grupie możliwa jest dokładna korekta i zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby osób ćwiczących, dlatego też ilość miejsc na zajęciach  jest ograniczona.


Ważną częścią metody Iyengara jest joga terapeutyczna, która zajmuje się wszelkimi typami chorób.
Metoda ta obejmuje również pozycje relaksowe.
Ponadto  Iyengar opracował ćwiczenia oddechowe - pranayamę.
Pokazał jak prawidłowe wykonywanie asan i pranayamy pozwala osiągnąć stan dhyany - medytacji.
W ten sposób metoda ta angażuje całego człowieka - jego ciało, umysł i duszę.