Co to jest OM ?

Mantry są formą terapii wibracyjnej.  Nie są rytuałami religijnymi, nie są słowami magicznymi, ani imieniem konkretnego boga. Działają na organizm wywołując wibracje w kręgosłupie, tkankach miękkich, ujemną jonizację powietrza i wibrację aury.
    Mantra OM / AUM :  • Jest najbardziej znaną mantrą, podobnie jak łacińskie słowo 'omne', oznacza 'wszystko' oraz to, że wszystko bierze początek od tego dźwięku. Dźwięk jest wibracją, która - jak głosi współczesna nauka - znajduje się u źródła wszelkiego stworzenia. Stąd mantra ta postrzegana jest jako symbol powstania Wszechświata.
  • Filozofia uważa OM za źródło wszystkich słów - składa się z 3 dźwięków 'a, u, m' , które są uniwersalne dla słów wszystkich języków.
  • W Indiach OM uważane jest za słowo święte, bo jako wibracja jest najsubtelniejszą formą stworzoną przez Boga. W sanskrycie sylaba ta oznacza 'zgadzam się, akceptuję' - akceptuję rację mojego istnienia, nieśmiertelne przeznaczenie, odpowiedzialność bycia, składniki mojej rzeczywistości.
Podczas śpiewania mantry OM z łatwością wyczujemy drgania, położywszy dłoń na głowie lub sercu.

Według badań zachodnich fizjologów:


Dźwięk AU powoduje wibrację całego kośćca klatki piersiowej, co ułatwia przenoszenie przez nią powietrza zamkniętego w płucach, a delikatna błona pęcherzyków płucnych w kontakcie z powietrzem wibruje, pobudzając komórki płucne i pozwala na lepszą przemianę gazową. Aparat oddechowy zostaje wzmocniony, oddychanie pogłębia się, tlen dostarczany jest całemu ciału.
Emisja samogłosek AU dotyczy szczególnie klatki piersiowej i brzucha, powoduje automasaż wibracyjny narządów. Wibracje dochodzą do wszystkich tkanek i komórek wewnętrznych, stymulują tkanki serca, krążenie krwi wzmaga się w tkankach i narządach. Pobudzane są gruczoły wydzielania wewnętrznego, które wydzielają hormony bezpośrednio do krwi i limfy. Nerwy sympatyczne i parasympatyczne również są pobudzane. Spółgłoska M powoduje wibrację nerwów mózgowych, usprawniając funkcjonowanie mózgu. Fale elektromagnetyczne spowodowane wibracją rozprzestrzeniają się w całym ciele, wzmacniając żywotność.
Stwierdzono, że podczas śpiewania mantry OM obniża się poziom stresu, relaksuje ciało, obniża się ciśnienie krwi i poprawia akcja serca, polepsza zdolność koncentracji, uspokaja umysł oraz harmonizuje psychika. Wibracja strun głosowych powoduje, że dźwięk wypełnia pole świadomości - w ten sposób jest to środek pomagający w oczyszczeniu umysłu z niepotrzebnych myśli i emocji, przywracania spokoju po nerwowym i niespokojnym dniu.

/mat.: BKS.Iyengar 'Światło Jogasutr Patandżalego'; A.v.Lysebeth 'Joga.Energia - równowaga - siła'/