Joga o poranku

Chcesz mieć zastrzyk siły i pozytywnej energii na cały dzień? Zacznij dzień z jogą!

Najlepszymi  porami do praktykowania jogi  jest ranek lub wieczór. Rano ciało jest wypoczęte silniejsze ale sztywniejsze, a  umysł jasny i świeży. Popołudniu i wieczorem ciało jest elastyczniejsze, ale umysł poruszony.

Poranna joga "ożywia" ciało i umysł - daje dobre samopoczucie na cały dzień. Sprawia, że człowiek lepiej wykonuje swoje codzienne obowiązki. Zajęcia przed pracą dodają energii, polepszają koncentrację, wzmacniają odporność psychiczną, ułatwiają radzenie sobie ze stresem poprzez budowanie dystansu do siebie i świata.
Joga rano poprawia krążenie krwi i ujędrnia ciało, wzmacnia i uelastycznia mięśnie i ścięgna, oraz poprawia ruchomość stawów, przygotowując je do całodziennej aktywności. W asanach pracujemy z mięśniami głębokimi pleców, stąd łatwość w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała przez cały dzień. Zajęcia rano polecane są szczególnie osobom spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej lub z bólami kręgosłupa, ale nie tylko. Ćwicząc z rana, łatwiej spalamy odkładającą się tkankę tłuszczową, usuwamy toksyny z organizmu, ponieważ pobudzamy przemianę materii na cały dzień. Niektórzy unikają porannej aktywności, obawiając się utraty sił na resztę dnia. Jednak dzięki pracy z oddechem w asanach, oraz relaksowi na końcu zajęć, nawet po wykonaniu bardziej wysiłkowych pozycji nie będziemy odczuwać zmęczenia. Wręcz przeciwnie, w trakcie ćwiczeń wyzwalają się endorfiny, dzięki którym poczujemy przypływ energii i zadowolenie.

Praktyka popołudniowo-wieczorna znakomicie regeneruje po całym dniu pracy usuwając  całodzienne zmęczenie, uwalniając od stresu i napięcia, uspokajając umysł, pozwala uzyskać zdrowy sen.

„Poranki są najlepsze dla poprawy zdrowia – poranna sztywność podpowie wam, gdzie powinniście pracować z największą uwagą i ostrożnością. Później, w ciągu dnia, tracicie tę czujność i ściągacie na siebie ryzyko kontuzji. Rozwijajcie entuzjazm z rana – aby zwalczyć sztywność, i ostrożność wieczorem – aby uniknąć urazów. Zawsze zaś, kiedy czujecie się nadzwyczaj silni, elastyczni i naenergetyzowani, uważajcie. Wtedy właśnie najłatwiej jest przesadzić.”

Reasumując: Poranna praktyka to przyjemny początek dnia. Organizm zostaje przygotowany do aktywności na wielu poziomach: fizycznym, fizjologicznym, psychicznym. Kręgosłup „postawiony do pionu” bez wysiłku utrzyma się tak przez cały dzień. Przyjemnie pobudzony umysł sprawia, że ma się więcej entuzjazmu. Jeżeli zatem należysz do osób, które mają ruchomy czas pracy, zaczynają pracę później albo pracują w domu – nie zwlekaj i wybierz się na poranne zajęcia jogi.(mat.: D.Coulter "Anatomia Hatha Jogi"; BKS Iyengar: "Joga światłem życia")