Oddychaj i żyj świadomie

Teksty poświęcone praktyce hathajogi stawiają tezę, że życie jogina mierzy się nie liczbą przeżytych dni...
lecz ilością oddechów... zatem bardzo ważna jest jakość oddechu...

Oddech w wykonaniu BKS IYENGARA - kliknij tu :-)

Pranayama reguluje przepływ prany (tj. oddechu - energii - życia) w całym ciele, reguluje ona myśli, pragnienia i emocje, dając równowagę i siłę woli.

"W Japonii uczy się dzieci bardzo prostego sposobu kontrolowania złości. Mówią: kiedykolwiek czujesz złość, nic z nią nie rób, po prostu zacznij głęboko oddychać. Spróbuj, a nie będziesz w stanie się zdenerwować. Dlaczego? Dlaczego nie możesz się zdenerwować, jeśli bierzesz głębokie oddechy? To po prostu staje się nie możliwe. Są dwa powody.
Po pierwsze, zaczynasz oddychać głęboko, a złość potrzebuje innego rytmu oddechu. Bez tego rytmu złość jest niemożliwa. Aby zaistniała, potrzebny jest określony rytm oddechu lub oddech chaotyczny. Kiedy bierzesz głębokie oddechy, uniemożliwiasz wybuch złości. Jeśli świadomie oddychasz głęboko, złość nie może się objawić. Wymaga ona od ciebie innego sposobu oddychania; nie musisz nic robić, złość sama zmieni rytm oddechu. Ale jeśli będziesz celowo oddychać głęboko, nie będziesz w stanie się zezłościć.
Drugi powód: przemieszcza się twój umysł. Kiedy czujesz się zdenerwowany i zaczynasz głęboko oddychać, twój umysł odwraca się od złości do oddychania.Ciało nie jest w stanie złości,a umysł przeniósł swoją koncentrację na coś innego. Oto dlaczego Japończycy najlepiej na świecie panują nad sobą. To po prostu trening od najmłodszych lat."
/'Równowaga ciała i umysłu' Osho/

"Kiedy pytanie dotyczy spraw ciała, słuchaj ciała. Kiedy dotyczy myślenia, planowania, idei, marzeń, logiki, powodów, słuchaj umysłu. Kiedy zaś pytanie dotyczy całości ciebie, słuchaj swego serca". /Osho/