Dno miednicy w jodze i w życiu codziennym.


Mięśnie dna miednicy znane jako mięśnie Kegla, kojarzone są najczęściej z dolegliwością jaką jest nietrzymanie moczu.

Skąd nazwa mięśni Kegla i do czego one służą?
W latach 40-tych XX w. amerykański ginekolog Arnold Kegel opracował system ćwiczeń, których celem było wzmocnienie nadwyrężonych porodem mięśni dna miednicy. Z czasem ćwiczenia, określane jako ćwiczenia Kegla, zaczęto wykorzystywać do ogólnej poprawy stanu dna miednicy, a w konsekwencji do poprawy odczuć z pożycia seksualnego, łatwiejszego porodu, szybszego powrotu do dobrej formy po porodzie, a także do zapobiegania wystąpieniu dolegliwości okołomenopauzalnych tj.nietrzymanie moczu oraz obniżenie i wypadanie narządów moczowo-płciowych.
Mięśnie Kegla to jedna z parzystych części większego mięśnia - dźwigacza odbytu. Jest to mięsień łonowo-guziczny, poza którym w skład dźwigacza odbytu wchodzi także mięsień łonowo-odbytniczy i biodrowo-guziczny. W całości stanowią one zasadniczą część dna miednicy – czegoś w rodzaju “podłogi tułowia”, ale każda z tych części pełni także dodatkowe, bardzo istotne funkcje w fizjologii człowieka.
Dno miednicy to mały obszar rozciągający się pomiędzy kośćmi pośladków (guzami kulszowymi) po bokach, kością guziczną (ogonową) z tyłu oraz spojeniem łonowym z przodu - potocznie zwany jest kroczem.
Mięśnie zaliczane do tej grupy należą, a raczej powinny należeć, do najbardziej aktywnych mięśni ciała człowieka podczas wykonywania czynności życia codziennego.
Pełnią trzy zasadnicze funkcje. Po pierwsze dno miednicy posiada w swojej strukturze system zwieraczy, który zamyka i otwiera w odpowiednim momencie ujścia cewki moczowej i odbytu. Mechanizm otwierania i zamykania towarzyszy także procesowi, którego finałem są narodziny dziecka. Dno miednicy podtrzymuje od dołu narządy moczowo- płciowe zlokalizowane w miednicy mniejszej, jak pęcherz moczowy, pochwa, macica, odbytnica. Podtrzymuje także rozwijającą się ciążę.
Funkcją, która dotyczy w sposób identyczny zarówno panie jak i panów jest stabilizacja dolnej części tułowia. Mięsień dźwigacz odbytu należy do lokalnych mięśni stanowiących wewnętrzny cylinder stabilizujący kręgosłup lędźwiowy i krzyżowy. Inne części tego cylindra to mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie wielodzielne i przepona klatki piersiowej. [...]
W naszym czasach i w naszym obszarze geograficzno-kulturowym aktywność dna miednicy w większości nie jest taka jak chciałaby tego sama natura. Siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu, zbyt płytki oddech, wszechobecny stres i z drugiej strony wygody cywilizacyjne – wszystko to w pierwszej kolejności dotyka fizjologii właśnie dna miednicy. Badania współczesne dowodzą, że problemy z dnem miednicy stają się coraz częstsze i z czasem będą nadal narastać, o ile nie podejmie się działań profilaktycznych.
Co zatem można zrobić? Jak sobie pomóc?
Jedną z najlepszych form profilaktyki jest hatha joga. Odpowiednio ułożone sekwencje asan w sposób kompleksowy poprawiają wszystkie funkcje mięśni dna miednicy. Wpływają na wzrost ich siły i wytrzymałości. Poprawiają reaktywność tych elementów, które powinny w odpowiednim momencie skutecznie się zamknąć. Uelastyczniają struktury, które powinny w sposób bezinwazyjny rozciągnąć się, przykładowo w czasie porodu.
Niezwykle ważne dla prawidłowej fizjologii dna miednicy jest zgranie pracy mięśni dna miednicy z oddechem. [...] Jednym z najistotniejszych etapów w pracy z dnem miednicy jest tzw. trening sensomotoryczny, czyli nauka odczuwania poszczególnych elementów tego obszaru poprzez ruch. Wykonywanie asan jogi jest doskonałym treningiem sensomotorycznym całego ciała. [...]  Ostatnim elementem treningu, bardzo istotnym wobec wszechobecnego przewlekłego stresu jest relaksacja. Bardzo wiele asan jogi pomaga we właściwej relaksacji dna miednicy. Wykorzystuje się odpowiednio ułożone asany zwłaszcza z wykorzystaniem pracy nóg. […]

Na podstawie art. Marii Nasiłowskiej na www.joga-joga.pl