BKS IYENGAR 

B. K. S. Iyengar (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar ur.14.12.1918 – zm.20.08.2014r.) to jeden z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli hatha jogi i twórca metody zwanej od jego nazwiska jogą Iyengara.
Urodził się w dużej, biednej rodzinie, był 11 z 13 dzieci (tylko 10 przeżyło).  Podczas ciąży jego matka chorowała na grypę "hiszpankę", która zdziesiątkowała wieś i okolice. Był słaby, z dużą głową, której nie mógł utrzymać w pozycji pionowej. W dzieciństwie był tak chorowity, że rodzina martwiła się czy w ogóle przeżyje, chorował na malarię, dur brzuszny, lekarze podejrzewali nawet początki gruźlicy. Ponadto miał problemy z koncentracją uwagi i nauka w szkole przychodziła mu z wielkim trudem. W wieku 16 lat został wysłany do swojego szwagra Krishnamacharii –jednego z bardziej cenionych w Indiach nauczycieli jogi. Zaczął u niego praktykować i zdrowie  powróciło. Dożył 95 lat i do samej śmierci zadziwiał zdrowiem, niespotykaną kondycją fizyczną i sprawnością umysłu, oraz energią. Dzięki samozaparciu i dyscyplinie, pomimo trudności i obowiązków rodzinnych – miał żonę i 6 dzieci -  nigdy nie zszedł ze swojej ścieżki jogi. W wieku 90 lat ciągle praktykował asany przez 3 godziny dziennie oraz pranajamę przez godzinę dziennie.
Iyengar udzielał lekcji jogi m.in. skrzypkowi i dyrygentowi Yehudi Menuhinowi (przywrócił sprawność jego ramieniu), filozofowi Jiddu Krishnamurtiemu, pianiście Witoldowi Małcużyńskiemu, pisarzowi Aldousowi Huxleyowi, królowej Belgii Elżbiecie (nauczał królową stania na głowie, a miała wówczas 80 lat). W latach 60-tych wielu ”zwykłych ludzi” na Zachodzie zainteresowało się jego sztuką. Iyengar uczył ich podczas podróży zagranicznych i u siebie w domu. W ten sposób stale poszerzał się krąg jego uczniów i wielbicieli, i rosła sława i pojęcie nt. jogi. 
Na podstawie wiedzy i doświadczenia z własnej praktyki jak i z pracy z uczniami, opracował swoją własną metodę jogi. Iyengar po wypadku, w którym doznał uszkodzenia kręgosłupa, zaczął wykorzystywać do praktyki różne pomoce, poszukując możliwych sposobów, by ludzie z problemami zdrowotnymi mogli doświadczać jak najwięcej korzyści z praktyki jogi.
Do popularności jogi niewątpliwie przyczyniła się książka „Światło jogi” z 1966r., która stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na 18 języków (Iyengar jest autorem 14 książek).
W 1975r. otwarty został w Punie-Indie ośrodek jogi nazwany „Ramamani” –na część jego zmarłej żony, która była najważniejszą osobą w jego życiu i współtwórczynią wszystkich sukcesów. Zajęcia prowadzą tam jego córka Gita, syn Praśant, wnuczka Abhijata - nauczyciele wielkiej klasy.
Obecnie ludzie na całym świecie uprawiają jogę wg metody Iyengara, najwięcej w Ameryce Pn. i Wlk.Brytanii, a także w Europie, Australii, Japonii, RPA. W Polsce jest znana i stosowana od 1984r.
W 2004 roku czasopismo TIME uznało Iyengara za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi XXw.
/Autobiografia B.K.S. Iyengara; Wikipedia/


Art. o życiu Iyengara (z fotkami) kliknijTU